top of page

Biyonik Kol Çeşitleri ve Fiyatları 2024

Biyonik kol protezi soket içerisine yerleştirilen elektrotların kas hareketlerini algılamasıyla çalışan, günlük yaşam aktivitelerini başarı ile gerçekleştirebilen yeni nesil protez koldur. Küçük objeleri hassas kavrayabilme, bırakabilmenin yanında güçlü kavrama becerilerine de sahiptir. Seçilebilir farklı kavrama türü ve el konumu ile ayakkabıların bağlanması gibi basit görevlerin yerine getirilmesinden, yemek yeme, çantaların taşınması, kapıların açılması, ışık düğmelerinin açılması ve klavye, mouse kullanımı gibi gündelik aktivitelerin sorunsuzca gerçekleştirilmesini sağlar. Parmakların her birinde yer alan motorlar, elin hassas yönetimini ve koordineli doğal kavramayı mümkün kılar. En hassas işlemlerde dahi kontrolü korursunuz.

 

Biyonik Kol Nasıl Çalışır?

Biyonik kol protezi soketi içerisine yerleştirilen elektrotlar, kas gruplarının kasılmasıyla elektrik impulslarını algılayıp mikroişlemciye gönderir, buradaki mikroişlemci de bu mesajları eklemler açısından harekete dönüştürür. Elektronik sensörler, mikroişlemcinin hareket kontrolünü yapabilmesi için gereken pozisyon ve kuvvet bilgisini sağlar. Myoelektrik elden farklı olarak biyonik el 5 parmak bağımsız olarak hareket edebilme özelliğine sahiptir.

2 kanallı biyonik kol protezleri ile sadece parmaklar kullanılabilirken, 4 kanallı biyonik kol protezlerinde el bileğide hareket kabiliyetine sahiptir.

Elin kullanılmadığı zamanlarda anatomik dinlenme pozisyonu sağlar, pozisyonlanabilir bilek eklemi sayesinde çok daha doğal görüntü ve hareket imkanı verir.

Biyonik elin üzerine giydirilen silikon kozmetik eldiven sayesinde gerçekçi bir görünüm sağlanır.

Biyonik kol protezi, dirsek altı ve dirsek üstü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dirsek üstü kullanıcılar için ayrıca dirsek eklemi seçenekleri mevcuttur. 

Biyonik Kol Çeşitleri

Dünyada en çok tercih edilen, ülkemizde de tarafımızca uygulaması yapılan iki adet biyonik kol markası bulunmaktadır. Bunlar;

 Ottobock Bebionic biyonik kol protezi (Almanya)

 Össur Touch Bionics biyonik  kol protezi (İzlanda)

Her iki markada da farklı özelliklerde ve kavrama seçeneklerinde biyonik kol protez modelleri mevcuttur. Ayrıca Össur Touch Bionics İ-limb Digits modeli ile biyonik parmak protezi çözümü de sunmaktadır.

Biyonik Kol Fiyatları 2024 

Sabit bir biyonik kol fiyatı vermek mümkün değildir. Sürekli gelişen teknoloji, değişkenlik gösteren döviz kuru ve devlet katkısı sebebiyle güncel ve en doğru biyonik kol fiyatı, benzer özelliklerde farklı protez kol fiyatları ve SGK ödemeleri gibi sorularınızın cevabı için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

bottom of page