top of page

Protez Kol Çeşitleri ve Fiyatları 2024

Protez kol, travma (kaza), doğumsal anomali, elektrik çarpması, tümör ve buerger hastalığı gibi rahatsızlıklar nedeniyle kolun ampute edilmesi sonucu uzuv eksikliğini tamamlamak ve hastanın günlük aktivitelerini yerine getirebilmesi için tasarlanan ve kişiye özel yapılan yapay uzuvlardır. Kol amputasyonu kişinin günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkiler. Özellikle dominant ekstremite olarak isimlendirilen çok kullanılan tarafa ait kayıp daha fazla fonksiyonel yetersizlik ve özürlülük demektir. Bu sebeple protez kol yapımında kalite ve bireysellik ilk sırada gelir. Protez uygulayıcısının doğru protez bileşenlerini seçmesi uygulamanın başarısı için asıl belirleyicidir.

Protez kollar, dirsek altı protez ve dirsek üstü protez olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 

Dirsek Altı Protez Çeşitleri

 Mekanik & silikon kozmetik el protezi

 Myoelektrik el protezi

✓ Biyonik el protezi

Dirsek altı protezlerine örnek

Ottobock myoelektrik el protezi

Ottobock Bebionic biyonik el protezi

Össur Touch Bionics biyonik el protezi

uygulamalarımızdan bazılarıdır.

Dirsek Üstü Protez Çeşitleri

 Mekanik & silikon kozmetik kol protezi

 Myoelektrik kol protezi

 Biyonik kol protezi

Dirsek üstü protezlerine örnek

Ottobock myoelektrik kol protezi

Ottobock Bebionic biyonik kol protezi

Össur Touch Bionics biyonik kol protezi

uygulamalarımızdan bazılarıdır.

Parmak Protezi

 Silikon parmak protezi

 Biyonik parmak protezi 

Össur Touch Bionics İ-limb Digits biyonik parmak protezi

uygulamalarımızdan bazılarıdır.

Protez Kol Fiyatları 2024

Sabit bir protez kol fiyatı vermek mümkün değildir. Protez kol fiyatı kişinin amputasyon seviyesi, protezden beklentisi ve ekonomik tercihine göre hasta ile birlikte belirlenmektedir.​​ Protez kol fiyatı, dirsek altı protez fiyatı ve dirsek üstü protez fiyatı olarak ikiye ayrılmaktadır. Dirsek altı protez fiyatı 30.000 TL, dirsek üstü protez fiyatı 40.000 TL'ndan başlamakta ve 1.250.000 TL’na kadar çıkmaktadır.

SGK Protez Kol Ödemeleri 2024

2024 yılı SGK protez kol ödemeleri dirsek altı protezler için 5.350 TL ile 64.140 TL, dirsek üstü protezler için 10.652 TL ile 77.230 TL arasında değişmektedir. Yukarıda belirtilen tutarlardan SGK sigortalı çalışandan %20, emekliden %10 kesinti yaparak geri ödeme yapmaktadır.

Sürekli gelişen teknoloji, değişkenlik gösteren döviz kuru ve devlet katkısı sebebiyle güncel ve en doğru dirsek altı kol protezi fiyatları, dirsek üstü kol protezi fiyatları, biyonik protez kol fiyatları, çeşitleri ve SGK ödemeleri gibi sorularınızın cevabı için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

bottom of page